Polecamy...

Czy uważasz, że biura na planie otwartym są stresujące?

20 sierpnia 2022

Bez wątpienia, biuro na planie otwartym jest najbardziej popularnym typem układu biurowego.

Nie tylko oszczędza miejsce, ale jest energooszczędne i zaprojektowane tak, aby zwiększyć komunikację i współpracę między pracownikami.

Jest jednak jeden minus - gdy w jednym biurze znajduje się duża liczba osób, zwiększa się szansa na hałas i zakłócenia.

Czy kiedykolwiek pracowałeś w biurze na planie otwartym? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak. Czy siedziałeś przy biurku i chciałeś, aby twoi sąsiedzi byli trochę ciszej? Czy kiedykolwiek próbowałeś skoncentrować się na zadaniu i okazało się to prawie niemożliwe?

Są to jedne z największych problemów związanych z otwartymi biurami, ale nie oznacza to, że należy ich unikać.

Głównym problemem jest stres w miejscu pracy.

Kiedy trudno Ci się skoncentrować, zaczynasz czuć się zestresowany, ponieważ nie jesteś tak wydajny, jak byś był. Być może zadania zajmują Ci więcej czasu i popełniasz błędy. Im więcej hałasu i rozproszenia, tym bardziej możesz czuć się zestresowany, a wszyscy wiemy, że stres jest czymś, co musimy zrobić, aby go ograniczyć. Możesz zobaczyć jednego z kolegów z biura, który wygląda na zestresowanego i staje się niespokojny i chociaż starasz się być jak najbardziej cichy podczas pracy, ten typ biura ma rozproszenie uwagi wypisane na nim.

Więc, jak można to przezwyciężyć, i naprawdę, czy można kiedykolwiek przezwyciężyć go całkowicie?

Sprawdź ten film, który mówi o zaletach i wadach biura na planie otwartym.

Jak widać, projektowanie na otwartym planie nigdzie się nie wybiera, ponieważ plusy są całkiem korzystne. W takim razie musimy nauczyć się żyć z minusami i ograniczyć je. Odpowiadając na nasze poprzednie pytanie - nie, nie można całkowicie pokonać problemu hałasu i rozproszenia w biurze na planie otwartym, ale można zrobić wiele, aby go ograniczyć.

Na przykład, co powiesz na panele akustyczne? Można je umieścić strategicznie wokół biura, aby wchłonąć część hałasu z otoczenia i spróbować stworzyć mniej rozpraszającą przestrzeń. Możesz również wdrożyć kabiny biurowe w swojej przestrzeni, więc jeśli pracownik chce szukać trochę prywatności i naprawdę skupić się na zadaniu, lub po prostu chcą się uspokoić na kilka minut, ponieważ czują się zestresowani, mogą to zrobić. Kabiny te są również dobrym miejscem do współpracy, dzięki czemu reszta biura nie jest rozpraszana przez dyskusję.

Oczywiście, obszary przerw są niezbędne, gdy masz tego typu projekt biura. Oznacza to posiadanie całkowicie oddzielnego obszaru dla pracowników, do którego mogą się udać, gdy mają przerwę i chcą się wyciszyć przez kilka minut. Jeśli masz obszar na zewnątrz, tym lepiej.

Inną opcją są ekrany biurowe lub przegrody przestrzenne. Można je przesuwać w zależności od potrzeb i zapewniają pewną dozę prywatności pracownikom, którzy próbują się skupić i skoncentrować na konkretnym zadaniu.

Jak widać, jest wiele rzeczy, które można zrobić, aby spróbować zmniejszyć ilość hałasu i rozproszenia w otwartym biurze, a tym samym zrobić wszystko, aby zmniejszyć poziom stresu w miejscu pracy. Chodzi również o ludzi, którzy pracują w tej przestrzeni. Jeśli wszyscy mają na uwadze siebie nawzajem i starają się być tak cisi, jak to tylko możliwe, bez ograniczania komunikacji i współpracy, biuro będzie bardziej harmonijnym i przyjemnym miejscem pracy.

Biura na planie otwartym raczej nigdzie się nie wybierają w najbliższym czasie. Z tego powodu wiele biur chwyta się korzyści i robi wszystko, aby zmniejszyć negatywy. Starannie projektując biuro i czyniąc je tak jasnym, kolorowym i innowacyjnym jak to tylko możliwe, Twoi pracownicy będą czerpać z niego przyjemność, zamiast uważać je za przytłaczające i stresujące.

Autor

Robert Górecki

Projektant przestrzeni biurowych.

To może Cię zainteresować