Polecamy...

5 powodów, dla których hot desking jest dobrym rozwiązaniem

4 września 2022

Co myślisz, gdy słyszysz określenie "hot desking"?

Jest to system biurowy, który wiele osób albo kocha, albo nienawidzi, ale jest to system, który istnieje już od dłuższego czasu, więc z pewnością ma wiele plusów!

Zamiast opowiadać o gorących biurkach, przyjrzyjmy się pozytywom i zastanówmy się, dlaczego może to być świetna opcja dla Twojej firmy.

Hot desking ma na celu zwiększenie komunikacji i współpracy między pracownikami, poprzez zachęcanie ich do poruszania się po biurze, a nie siedzenia w tym samym miejscu, co zawsze. Oznacza to jednak utratę bezpieczeństwa posiadania własnego biurka do siedzenia każdego dnia, a dla niektórych pracowników może to być sytuacja, której nie lubią. Można sobie z tym jednak poradzić, patrząc na pozytywy systemu, a nie na negatywy.

Oto 5 powodów, dla których hot desking może być świetnym rozwiązaniem dla Twojej firmy.

  1. Hot des king poprawia komunikację - Kiedy jesteś zachęcany do poruszania się po biurze i omawiania problemów i sugestii z nowymi pracownikami, poprawiasz swoje umiejętności komunikacyjne w sposób niemal naturalny. Każdy pracownik ma swój własny, naturalny sposób komunikowania się, co oznacza, że możesz uczyć się od kolegów, z którymi być może nigdy wcześniej nie pracowałeś lub z którymi nie rozmawiałeś zbyt często.
  2. Hot desking zachęca do współpracy - Efektem ubocznym zwiększonej komunikacji jest lepsza współpraca i mnóstwo nowych pomysłów wynikających z dyskusji wokół mebli w sali konferencyjnej. Hot desking sam w sobie oznacza, że będziesz pracować z różnymi ludźmi, a to oznacza, że możesz zobaczyć różne punkty widzenia i zbadać różne pomysły. Może to prowadzić do fantastycznych przedsięwzięć w zakresie rozwiązywania problemów.
  3. Hot desking poprawia atmosferę w zespole i wzmacnia relacje w pracy - Podobnie jak w przypadku pracy w trybie agile, hot desking ma za zadanie pomóc w zwiększeniu atmosfery w zespole i wzmocnieniu relacji w pracy. Odbywa się to poprzez pracę z różnymi ludźmi i zachęcanie pracowników do rozmów i współpracy z osobami, z którymi nigdy wcześniej nie pracowali. Gdy tak się dzieje, zespół jako całość jest silniejszy, co zwiększa morale i produktywność.
  4. Hot desking oszczędza miejsce w biurze - Kiedy nie musisz mieć ustawionego biurka dla każdego pracownika, oszczędzasz miejsce. Jest to szczególnie przydatne w przypadku mniejszych biur. Trzeba jednak mieć pewność, że każdy ma gdzie usiąść, jeśli wszyscy są w biurze w jednym czasie. W takim przypadku dobrym pomysłem są biurka z ławkami, które pomagają zwiększyć współpracę przy jednoczesnej oszczędności miejsca.
  5. Hot desking zachęca i zwiększa innowacyjność - Współpraca, komunikacja i silne relacje w pracy zachęcają do innowacyjnych pomysłów i rozwiązań problemów. Nie ma to żadnych minusów, ponieważ firmy mogą wykorzystywać nowe pomysły i wprowadzać je w życie.

Większość ludzi skupia się na fakcie, że nie ma się własnego biurka w sytuacji hot desking, ale kiedy już się o tym zapomni, można dostrzec wiele zalet całego systemu. Oczywiście, ważne jest, aby zbadać kilka różnych systemów biurowych, aby znaleźć ten właściwy. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na tę sytuację i jest to coś, co należy zbadać z indywidualnym podejściem.

Agile working i hot desking to z pewnością dwa najbardziej popularne systemy biurowe, ale praca zdalna jest również niezwykle popularna. Badając różne dostępne opcje, można znaleźć odpowiednie dopasowanie dla swojej firmy, a co ważniejsze, także dla swoich pracowników.

Autor

Robert Górecki

Projektant przestrzeni biurowych.

To może Cię zainteresować