Polecamy...

Jak prawidłowo ustawić fotel biurowy?

29 lutego 2016

Fotel biurowy, na którym będziemy siedzieć przez wiele godzin może wpływać mocno na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli fotel będzie niewygodny to trzeba się liczyć z tym, że będziemy bardziej zdenerwowani i nie będziemy w stanie skupiać się tylko na sprawach zawodowych. Po jakimś czasie pojawią się bóle pleców, karku czy inne dolegliwości. Jeśli przymierzamy się do kupowania takiego fotela to oczywiście warto wiedzieć co wybrać, by dobrze spełniał nasze oczekiwania. W sklepie warto się do fotela przymierzyć i sprawdzić czy będzie odpowiednio wygodny. Jeśli już posiadamy taki fotel to również trzeba umieć go dobrze ustawić i to kolejna sprawa, która będzie niekiedy dość trudna do zrealizowania.

Wysokość fotela. Tutaj nogi musza być oparte o podłoże a kolano lekko rozwarte, tak by był odpowiedni przepływ krwi. Pomiędzy udem a podudziem powinien być kąt prosty. Regulacja podłokietników Siadamy wygodnie blisko biurka. Łokcie powinny stworzyć kąt 90 stopni i potem trzeba regulować wysokość krzesła podłokietniki należy przesuwać horyzontalnie, tak by dopasować je względem biurka. Ramiona oparte na podłokietnikach W czasie siedzenia przy komputerze trzeba swobodnie opierać ramiona na podłokietnikach, ponieważ dzięki temu obciążenie kręgosłupa jest mniejsze i nie będą się rozwijać niebezpieczne wady.

Regulacja fotela Wyprofilowane oparcie. Przynajmniej do wysokości łopatek plecy powinny być oparte, niektóre krzesła mają również regulację wysokości oparcia lędźwi albo specjalne poduszki do tego, by był to wspierany odcinek kręgosłupa. Głębokość krzesła Warto sprawdzić czy będzie odpowiednia głębokość krzesła. Posladki powinny się znajdować z tyłu krzesła. Będzie dobrze, jeśli fotel ma specjalną możliwość zbliżenia oparcia do siedziska.

Regulacja zagłówków. Dobrze ustawione zagłówki są ważne dla naszej szyi. Mięśnie karku mogą się nieco rozluźnić oraz odpocząć, gdy fotel będzie dobrze ustawiony do wzrostu pracownika. Twardość fotela Fotel powinien być tak wykonany, że nie będzie zbyt twardy a materiał siedziska będzie dawał nam odpowiednią cyrkulację powietrza, tak by dopasował się do kształtu ciała.

Autor

Robert Górecki

Projektant przestrzeni biurowych.

To może Cię zainteresować