Polecamy...

Który system biurowy jest dla Ciebie najlepszy?

24 maja 2022

Istnieje wiele różnych rodzajów systemów biurowych, ale wybór tego, który najlepiej pasuje do Twojej firmy, może być trudny.
Być może nawet nie do końca wiesz, co rozumiemy przez pojęcie "system biurowy", a w takim przypadku wyjaśnijmy to nieco.

System biurowy to sposób pracy, na przykład hot desking jest rodzajem systemu biurowego. Można również usłyszeć, że jest to system biurowy.

System pomaga biuru pracować w sposób jak najbardziej wydajny i produktywny, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni dla danej przestrzeni. Nie ma tu dobrej i złej odpowiedzi, ponieważ każde biuro i firma są zupełnie wyjątkowe; to, co sprawdza się w jednym biurze, może zupełnie nie pasować do innego. Należy również pomyśleć o pracownikach, ich stylach osobowości i o tym, jak wydobyć z nich to, co najlepsze.

Sposób rozmieszczenia foteli biurowych i pozostałych mebli zależy od rodzaju systemu, który wybierzesz, a wybór ten będzie miał wpływ na cały projekt biura.

Przyjrzyjmy się kilku najczęstszym z nich. Warto jednak wspomnieć, że cały czas pojawiają się nowe systemy!

Hot Desking

Wielu pracowników wzdryga się, słysząc ten termin, ale nie jest on tak zły, jak się wydaje, i w rzeczywistości może być bardzo przydatny dla wielu firm. Hot Desking oznacza, że żaden pracownik nie ma przypisanego konkretnego biurka, lecz sam wybiera, przy którym biurku usiądzie, w zależności od pracy, jaką ma wykonać danego dnia. Problem z tym systemem polega na tym, że pracownicy mogą czasami czuć się w pewnym sensie "bezdomni", ponieważ są przyzwyczajeni do posiadania własnego biurka.

Mimo tego minusu, hot desking pozwala pracownikom na przemieszczanie się i współpracę, np. siedzenie obok osób, z którymi współpracują. Niebezpieczeństwo polega na tym, że pracownicy mogą po prostu z przyzwyczajenia lub na przekór usiąść z powrotem przy swoim zwykłym biurku!

Zwinna praca

Praca zwinna i hot desking różnią się od siebie, choć ich opis brzmi podobnie. Praca zwinna kładzie nacisk na zadanie, np. pracownicy mogą pracować tam, gdzie ich zdaniem zadanie zostanie wykonane bardziej efektywnie.

Biura, w których pracuje się w sposób zwinny, mają zazwyczaj wydzielone strefy, np. strefy ciszy z ekranem biurowym lub panelami akustycznymi, które chronią przed hałasem, oraz strefy pracy zespołowej/burzy mózgów, wyposażone w meble biurowe do współpracy, takie jak kabiny lub stoły o podwyższonej wysokości.
Pracownicy są zachęcani do przemieszczania się i wyboru miejsca pracy.

Elastyczna praca

Elastyczność pracy to obszerny temat, ale w zasadzie sprowadza się do umożliwienia pracownikom pracy w inny sposób niż w zwykłym trybie pracy od 9 do 5. Może to być praca w domu przez cały czas lub jego część, praca zdalna, praca w elastycznych godzinach, dzielenie etatu, praca w przesuniętych godzinach itp.

Istnieje wiele dowodów wskazujących na to, że elastyczne formy pracy i elastyczne przestrzenie robocze zwiększają satysfakcję z pracy, podnoszą morale, a tym samym zwiększają wydajność i zyski, po prostu dlatego, że zapewniają pracownikom lepszą równowagę między życiem prywatnym i zawodowym.
Elastyczne przestrzenie robocze są również zaprojektowane tak, aby były dokładnie tym, co jest napisane na etykiecie - niezwykle elastyczne!

Doświadczalne miejsca pracy

Na koniec mamy przestrzeń roboczą opartą na doświadczeniach. O ile praca zwinna koncentrowała się na zadaniu, a hot desking na lokalizacji, o tyle doświadczalne przestrzenie robocze skupiają się całkowicie na pracowniku i jego doświadczeniach związanych z pracą w tej przestrzeni. Biura te są zaprojektowane z myślą o łatwości pracy, wygodzie i przyjemnych doświadczeniach, co przyczynia się do poprawy zdrowia i samopoczucia.

Tego typu biura posiadają strefy ciszy i współpracy, na przykład z długimi biurkami do burzy mózgów, ale uwzględniają również czas wolny, którego potrzebują pracownicy, np. miejsca do odpoczynku i relaksu. Naturalne elementy, np. rośliny i duża ilość naturalnego światła, również mogą odgrywać ważną rolę w doświadczalnej przestrzeni roboczej.

Choć nie jest to lista wyczerpująca, to z pewnością zawiera ona najczęściej stosowane obecnie systemy biurowe.
Wybierając system, który najlepiej pasuje do danej przestrzeni, należy przede wszystkim pomyśleć o pracownikach i o tym, jak najlepiej ich wykorzystać, a następnie rozważyć zmiany, które można wprowadzić, np. projekt posiadanych mebli biurowych, wszelkie potrzebne dodatki oraz sposób zmiany przestrzeni w celu dostosowania jej do nowego pomysłu na system.


Pokrewny tematJakie
nowoczesne systemy biurowe mogą pasować do Twojego miejsca pracy?

Autor

Robert Górecki

Projektant przestrzeni biurowych.

To może Cię zainteresować