Polecamy...

Jak znaleźć idealny układ biura

26 maja 2022

Produktywność jest ważnym pojęciem w świecie biznesu, które obejmuje wiele różnych obszarów. W budownictwie produktywność może oznaczać liczbę jednostek produkowanych ręcznie w ciągu tygodnia, a w handlu detalicznym może być równoznaczna ze sprzedażą. W pracy biurowej produktywność ma jednak nieco inny charakter. W tym przypadku chodzi o dotrzymywanie terminów, nowe pomysły i rozwiązania, nowych klientów, utrzymywanie klientów, sprzedaż, nowe kampanie marketingowe i ich wykorzystanie, a wszystko to przekłada się na konkretne zyski.

Fakt, że produktywność ma bezpośredni związek z zyskami, powinien uzmysłowić Ci, dlaczego jest ona ważna, ale aby ją osiągnąć, musisz zbadać wiele różnych obszarów.

Twoi pracownicy są Twoim największym kapitałem i aby mogli pracować tak ciężko, jak to tylko możliwe, tzn. wpadać na te pomysły, sprzedawać, wykonywać pracę i znajdować kreatywne rozwiązania, a wszystko to sprawia, że tryby się kręcą, ważne jest, aby zapewnić im komfort i wsparcie.

Morale odgrywa ogromną rolę w wydajności, ponieważ jeśli pracownik nie czuje się szczęśliwy, nie będzie pracował tak ciężko, jak pracownik, który jest szczęśliwy. Pomyśl o własnych doświadczeniach - czy kiedykolwiek chciałeś zrobić więcej dla pracodawcy, który Cię nie cenił i nie pokazywał, że mu na Tobie zależy? Oczywiście, że nie. Z drugiej strony, być może pracowałbyś ciężej i miałbyś więcej pomysłów dla pracodawcy, który kładłby nacisk na Twoje zdrowie i dobre samopoczucie, a jednocześnie słuchał tego, co masz do powiedzenia.

Dbałość o wydajność oznacza także zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków do pracy. Podniesie to morale, ale także zapewni usprawnienie metod pracy, dzięki czemu zyskasz wirtualnie kilka dodatkowych godzin dziennie.
Oznacza to, że warto rozejrzeć się za nowymi meblami biurowymi, które ułatwią i uprzyjemnią pracę w danym miejscu, a może nawet zmienią cały układ pomieszczeń.

W tym przewodniku omówimy różne układy pomieszczeń biurowych i dowiemy się, jak mogą one wpłynąć na produktywność firmy. Porozmawiamy także o tym, jak znaleźć odpowiedni układ dla swojej przestrzeni biurowej, a następnie przedstawimy kilka pomysłów, które można naśladować lub zmodyfikować we własnym biurze.

Co to jest układ biura?

Układ biura współgra z systemem biurowym. Układ dotyczy sposobu organizacji mebli w przestrzeni biurowej, a system biurowy dotyczy sposobu pracy w tej przestrzeni.

Na przykład, biuro na planie otwartym jest rodzajem układu biura, ale można w nim również zastosować hot desking, który jest systemem biurowym. Obydwa rozwiązania będą ze sobą współdziałać, tworząc produktywne środowisko pracy, pod warunkiem, że jest to właściwe rozwiązanie dla danego biura. Pamiętaj, że każde biuro jest inne i składa się z grupy bardzo różnych pracowników.

Jednym z najpopularniejszych obecnie rodzajów systemu biurowego jest zwinna praca, ale istnieje również coś, co nazywa się zwinnym układem. Więcej na ten temat powiemy nieco później, ale na razie należy pamiętać, że to szczególne zwierzę należy zarówno do kategorii systemów, jak i układów.

Zastanówmy się teraz, dlaczego układ biura ma kluczowe znaczenie dla produktywności, a tym samym sukcesu firmy.
Nigdy nie lekceważ drobnych szczegółów, jeśli chodzi o sposób, w jaki firma zarabia pieniądze, a często jest to kwestia kopania pod powierzchnią - gdzie są biurka i jak są rozmieszczone!

Dlaczego układ biura jest ważny?

Układ biura w zasadzie decyduje o tym, czy będzie ono wydajne, czy też nie. Oczywiście system biurowy również ma z tym wiele wspólnego, ale to właśnie układ jest tym, co naprawdę się liczy. Jeśli biurka w Twoim eleganckim biurze znajdują się zbyt daleko od siebie, a ludzie muszą współpracować, będzie to powodować problemy i straty czasu, podczas gdy ludzie będą szukać odpowiedniego miejsca do prowadzenia dyskusji. Z drugiej strony, jeśli wybierzesz rozsądny układ, np. z uwzględnieniem strefy współpracy, zaoszczędzisz czas i będziesz bardziej produktywny.

Układ biura decyduje również o tym, jak przyjemnie będzie się w nim pracować. Nikt nie chce pracować w trudnym biurze; czy wolałbyś biuro zaprojektowane z myślą o ułatwieniu pracy, zaprojektowane w jasny i wesoły sposób, czy też byłoby Ci całkowicie obojętne, gdybyś pracował w biurze źle zaprojektowanym, w którym wszystko, czego potrzebujesz, znajduje się blisko siebie, a tak naprawdę daleko od siebie? To z pewnością nie ulega wątpliwości.

Złe rozplanowanie przestrzeni biurowej jest jedną z przyczyn niskiego morale w biurze, a wiemy, że niskie morale wpływa na ogólną wydajność. Ostatnie badanie UK Workplace Survey - przeprowadzone przez Gensler - wykazało, że źle zaprojektowane biura na planie otwartym mają bardzo niekorzystny wpływ na pracowników biurowych w Wielkiej Brytanii, a sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że tak wielu pracodawców decyduje się na opcję otwartego planu.

Jeśli biuro na planie otwartym jest zaprojektowane prawidłowo, może być interesującą i innowacyjną przestrzenią, ale jeśli jest źle zaprojektowane, może powodować wiele problemów. Aby uzyskać więcej informacji na temat dwóch stron tego sporu, obejrzyj ten interesujący film.

Jak widać, wszystko sprowadza się do sposobu zaprojektowania przestrzeni i drobnych szczegółów, o których inni ludzie mogą nie myśleć lub które mogą przeoczyć.

Przegląd Genslera wykazał również, że większość biur nie zawiera alternatywnych przestrzeni, w których pracownicy mogliby wykonywać określone rodzaje pracy, np. obszary współpracy, burze mózgów, spokojna praca, nauka itp. Dzięki włączeniu tych przestrzeni i upewnieniu się, że wszystkie pola są zaznaczone, tego typu przestrzeń może być niezwykle satysfakcjonująca.

Jeśli do Twojego biura regularnie wchodzą ludzie, np. klienci, zleceniodawcy, potencjalni przyszli partnerzy biznesowi, ważne jest, aby pierwsze wrażenie było pozytywne. Można to osiągnąć, wybierając atrakcyjny układ, który jest jednocześnie funkcjonalny i wydajny.

Jak widać, szata graficzna jest niezwykle istotna.

Zanim przejdziemy dalej, podsumujmy. Układ biura jest ważny z następujących powodów:

 • Dobrze zaprojektowana przestrzeń biurowa podnosi morale, co zwiększa wydajność i zyski.
 • Właściwe zaplanowanie układu biura oznacza, że można w nim wydzielić różne obszary dla poszczególnych rodzajów pracy, co jeszcze bardziej zwiększa wydajność.
 • Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu biura oszczędza się czas, np. nie trzeba ciągle chodzić po biurze, aby dostać się do potrzebnych rzeczy, drukarki nie są umieszczone w zbyt dużej odległości itp.
 • Układ biura współgra z systemem biurowym, np. hot desking, agile, flexible, i dlatego musi być zoptymalizowany tak, aby współgrać z wybranym systemem.
 • Dobrze przemyślany układ jest również atrakcyjny dla oka, co jeszcze bardziej podnosi morale, a także sprawia właściwe wrażenie, gdy goście wchodzą do biura.

Główne typy układów biura

Świat projektowania biur stale się zmienia, a to oznacza, że do listy zawsze będą dodawane nowe układy. Na razie jednak porozmawiajmy o kilku głównych typach układów, które są obecnie dostępne, oraz o ich dobrych i złych stronach.

Biuro na planie otwartym

Jest to główny typ układu i najbardziej tradycyjny. Jest to również dość elastyczne miejsce, ponieważ można łatwo rozdzielić przestrzeń i użyć ekranów oddzielających biuro, jeśli chcesz dodać dodatkową prywatność. W celu zapewnienia prywatności mogą być również kabiny, ale bardziej prawdopodobne jest, że biurka są rozmieszczone w regularny sposób na całej powierzchni, a ludzie przychodzą i odchodzą w ciągu dnia.
Tego typu biuro jest więc dość ruchliwe i głośne, ale można zastosować ekrany, a nawet panele akustyczne, aby ograniczyć hałas w tle. Tego typu układ pozwala także na mieszanie się współpracowników, tworząc środowisko pracy zespołowej.

Komórka

Komórkowy układ biura to seria małych biur, które zazwyczaj zajmują od 1 do 3 miejsc w każdym. Taki układ zajmuje sporo miejsca, ale pozostawia dużo przestrzeni na zachowanie poufności i brak czynników rozpraszających uwagę. Oba te czynniki są idealne z punktu widzenia produktywności i bezpiecznego prowadzenia działalności.
Minusem jest to, że osoby pracujące w układzie komórkowym mogą mieć tendencję do izolowania się, co nie jest najlepszym sposobem na podniesienie morale. Takie biura są również mniej energooszczędne i mogą stanowić barierę dla współpracy i dzielenia się pomysłami.

Kombinacja

Układ kombinowany jest połączeniem biura na planie otwartym, o którym właśnie rozmawialiśmy, oraz innego rozwiązania, które omówimy wkrótce, tj. biura komórkowego. Jest to jeden z najbardziej elastycznych typów układów, ponieważ łączy w sobie przestrzenie przeznaczone do wspólnej pracy i współpracy, a także mniejsze przestrzenie i zamknięte biura. Wszystkie te pomieszczenia są połączone korytarzami biegnącymi przez całą przestrzeń, a ich cechą charakterystyczną jest główna część wspólna, czyli miejsce, w którym znajduje się większość biurek biurowych.

Zaletą układu łączonego jest elastyczność, o której właśnie wspomnieliśmy, oraz to, że daje on ludziom przestrzeń, jeśli potrzebują miejsca do współpracy lub cichego kącika. Układ ten zachowuje również zalety zwykłego biura otwartego.

Kreatywne

Jest to bardzo szerokie pojęcie, ponieważ kreatywny układ nie jest niczym normalnym i zawsze jest nastawiony na pracę zespołową i innowacje. W kreatywnym układzie najprawdopodobniej zamiast standardowych opcji znajdą się zabawne meble do salonu biurowego, a także jasna przestrzeń, z innowacyjnym oświetleniem, dziełami sztuki i mnóstwem miejsc do odpoczynku.
Główną zaletą kreatywnego układu jest to, że zachęcasz do pracy zespołowej, rozwijasz pomysły, współpracujesz nad projektami i wprowadzasz innowacyjne podejście do przestrzeni. Wadą tego rozwiązania jest to, że w przestrzeni nastawionej na kreatywność może być trudno pracować, gdy trzeba się naprawdę skupić na spokojnej pracy.

Kontinuum

Układ sąsiadujący jest prawdopodobnie najbardziej mylący, gdy słyszy się jego opis słowny, ale w zasadzie są to dwie główne przestrzenie biurowe, które przylegają do siebie. Mogą one znajdować się nad lub pod sobą, ale zawsze są sąsiadujące. Jest to przydatne, ponieważ pozwala na wydzielenie w głównej przestrzeni biur różnej wielkości, np. dla kadry zarządzającej, na spotkania, do współpracy itp., ale jednocześnie wszystko mieści się na stosunkowo niewielkiej powierzchni.
W takim układzie nie będzie raczej zbyt głośno ani trudno pracować przy pracy w ścisłym gronie, dlatego też prawdopodobnie mniej osób będzie się rozpraszać. Wadą tego rozwiązania jest możliwość odizolowania się od siebie dwóch biur, np. może powstać wrażenie "my i oni", a przemieszczanie się między nimi jest dość czasochłonne.

Doświadczalna

Doświadczalna przestrzeń robocza to w mniejszym stopniu układ, a w większym koncepcja. Ten typ biura koncentruje się całkowicie na doświadczeniach osób w nim pracujących, czyli Twoich pracowników. Oznacza to wprowadzenie w głównym biurze stref przerw, wielu miejsc do współpracy, stref ciszy, stref nauki, poczęstunku, przestrzeni na zewnątrz, a nawet stref socjalnych.
Ten typ biura jest idealny do łączenia ludzi w innowacyjny sposób, ale od czasu do czasu może być nieco chaotyczny, dopóki wszyscy nie nauczą się, jak korzystać z przestrzeni w sposób, do którego jest ona przeznaczona. Ma to być doskonałe doświadczenie biurowe, ale dla osób, które nie są przyzwyczajone do tego, że tak wiele dzieje się w jednym miejscu, może to być na początku trudne do przystosowania.

Agile

Nie jest to ściśle mówiąc układ, ale biuro może być urządzone w ten sposób, więc uwzględnimy go tutaj. Zwinne miejsce pracy jest zorganizowane z myślą o zadaniach, więc pracownicy mogą mieć dostęp do różnych obszarów lub stref, w zależności od rodzaju pracy, jaką muszą wykonać. Podobnie jak w przypadku hot desking, pracownicy nie mają przypisanego konkretnego biurka, ale mogą pracować przy tym samym, jeśli chcą. W przypadku tego typu układu obowiązuje mniej zasad, a ponadto prawdopodobnie będą istniały strefy cichej pracy i pracy zespołowej, przestrzenie do odpoczynku, a także strefy przyległe dla pracowników zdalnych lub elastycznych, dzwoniących do biura.
Chodzi o to, że pracownik może pracować w dowolnej części biura, podejmując decyzję na podstawie zadania, które musi wykonać, oraz miejsca, w którym najlepiej to zrobić z punktu widzenia produktywności.
Ponieważ zwinne formy pracy i układy pomieszczeń są obecnie bardzo modne, zapoznaj się z tą infografiką, aby uzyskać solidny przegląd i pogłębić swoją wiedzę.

Źródło: www.spectrumworkplace.co.uk/agile-working-the-5-essential-elements-infographic

Czy któryś z tych układów natychmiast rzucił Ci się w oczy? Być może masz już kilka na myśli, a może nawet jeden ulubiony, ale jest kilka rzeczy, o których musisz pomyśleć, zanim zawęzisz obszar poszukiwań.

Jak znaleźć idealny układ biura - rzeczy do rozważenia

Doczytując do tego momentu, prawdopodobnie jesteś gotowy do wprowadzenia zmian w istniejącym układzie biura, a może projektujesz zupełnie nowe biuro i próbujesz zdecydować, na jaki układ początkowy się zdecydować. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, musisz dokładnie przemyśleć kilka warunków.

Przeanalizujmy każdy z nich po kolei.

 • Budżet - dobrze jest określić, ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na zmianę układu wnętrza. Chociaż nie będzie to kosztować tyle, co całkowity remont biura, prawdopodobnie konieczne będzie dokonanie zakupów, takich jak biurka z ławkami lub komplet mebli do przerw.
 • Przestrzeń - Jak duże jest Twoje biuro i czy istnieją jakieś przeszkody w uzyskaniu pożądanego układu, np. brak naturalnego światła, filary w niewygodnych miejscach, ogólnie dziwny kształt biura, małe lub zbyt duże pomieszczenie. Zwróć uwagę na te wyzwania i postaraj się je obejść. Ważne jest również, aby mieć wystarczająco dużo miejsca na taki układ, jaki chcesz uzyskać. Jeśli chcesz stworzyć w pełni zwinne miejsce pracy, będziesz potrzebować dużej ilości przestrzeni, w porównaniu ze zwykłym otwartym planem, który może być duży, średni lub mały.
 • Jaki jest Twój cel? - Co chcesz osiągnąć, zmieniając swój układ? Dobrze jest określić ten cel przed rozpoczęciem pracy, aby mieć pewność, że wybierzemy odpowiedni układ, który go spełni. Czy chcesz wyznaczyć różne strefy dla różnych prac?
  Czy chcesz całkowicie zachęcić do pracy zespołowej? Czy chcemy zapewnić większą poufność i prywatność? Czy chcesz ograniczyć rozpraszanie uwagi? Znajomość celu pomoże Ci podjąć decyzję o wiele łatwiej i skuteczniej.
 • Czy kierownictwo będzie znajdować się w biurze? - Niektóre biura mają osobne biuro dla kierownictwa na uboczu, inne mają kierownictwo razem z resztą pracowników, a jeszcze inne mają kierownictwo na osobnym piętrze.
  Jak chcesz zorganizować tę sytuację? Czy chcesz oddzielić kierownictwo od pracowników, czy też jesteś zadowolony, że wszyscy pracują w tej samej przestrzeni? Należy także zastanowić się, jak w takiej sytuacji będą się czuli pracownicy, np. czy będą się czuli stale monitorowani? Z punktu widzenia zarządzania należy także pomyśleć o poufności oraz o wszelkich wrażliwych tematach lub zadaniach, które mogą być wykonywane.
 • Wymagania dotyczące mebli - Jak dużo nowych mebli będzie potrzebnych do osiągnięcia celu, jakim jest nowy układ? Czy konieczny będzie zakup modułowych mebli biurowych, które można przemieszczać w celu zapewnienia elastyczności? Czy potrzebne są nowoczesne regały biurowe do przechowywania ważnych przedmiotów? Sporządź listę i uwzględnij ją w swoich planach budżetowych.
 • Dostęp do naturalnego światła/wentylacji - Twój układ to nie tylko kształt pomieszczenia, ale także dostęp do naturalnego światła i wentylacji. Zanim ustawisz biurka w konkretnym miejscu, rozplanuj przestrzeń wokół okien i upewnij się, że wymagania dotyczące oświetlenia są odpowiednie.
 • Wymagania dotyczące pracy - Jaki jest Twój dominujący rodzaj pracy? Czy Twoja praca polega głównie na pracy w ciszy, czy też jest to mieszanka tej pracy i pracy zespołowej/burzy mózgów. Określenie głównego rodzaju pracy w danym miejscu pomoże stworzyć układ odpowiadający tym potrzebom.

Po rozważeniu wszystkich tych kwestii może się okazać, że nadal masz kilka pytań lub wątpliwości bez odpowiedzi. Jest to całkowicie normalne; jest to dość duża zmiana w środowisku biurowym i w takim przypadku dobrze jest poprosić o wizytę projektową, abyśmy mogli ocenić Twoją przestrzeń i udzielić Ci najlepszej porady w oparciu o to, co widzimy i nasze wieloletnie doświadczenie. W końcu nie ma lepszego sposobu, aby naprawdę doradzić w kwestii przestrzeni, niż zobaczyć ją na własne oczy.

Pomysły na aranżację biura, które warto rozważyć

Wszystkie te rozmowy o układach powinny sprawić, że pomysły wizualne pojawią się w Twojej głowie, ale mogą też sprawić, że będziesz nieco zdezorientowany i będziesz potrzebował inspiracji. W takim razie przyjrzyjmy się kilku przykładowym układom biura i sprawdźmy, czy któryś z tych pomysłów wpadnie Ci w oko.

Szybkie tempo współpracy

Ten typ układu można luźno opisać jako stare centrum prasowe lub news room. Oznacza to mnóstwo współpracy, wymienianie się pomysłami na lewo, prawo i w środku oraz sporo pośpiechu, aby dotrzymać terminów.
Jeśli brzmi to jak Twoja przestrzeń biurowa, tzn. szybkie tempo, wybierz modułowe meble biurowe, które można łatwo przestawiać, pomyśl o krzesłach z siatki lub poduszkach, aby nadać przestrzeni szybki i wygodny charakter, i unikaj ekranów lub barier. W tego typu przestrzeni każdy musi się zaangażować i pracować szybko. Można również zbliżyć do siebie istniejące biurka, tworząc w ten sposób "centrum" burzy mózgów.

Klimat kawiarni

Ten typ układu jest idealny dla nowo powstających firm i obejmuje wysokie stołki i biurka, być może sofy, stoły o regulowanej wysokości lub biurka z regulacją wysokości, a także miejsca, w których można korzystać z laptopów lub tabletów i poruszać się po nich.
Ideą tego typu układu jest ciągłe przemieszczanie się z jednego obszaru do drugiego, swobodna współpraca oraz swobodny sposób pracy, idealny do inspirowania nowych pomysłów. W tego typu biurze nie ma pośpiechu, jest dokładnie takie, jak w kawiarni, ale jednocześnie pełne produktywności.

Cicha biblioteka

Jeśli Twoi pracownicy regularnie wykonują pracę w ciszy, np. muszą się skoncentrować i skupić bez zbędnego rozpraszania uwagi, idealnym rozwiązaniem może być biblioteka. W takim układzie wykorzystuje się kabiny biurowe, panele akustyczne, ekrany i ścianki działowe, dzięki czemu pracownicy mogą pracować bez przeszkód. W tego typu układzie korzystne może być również wydzielenie przestrzeni na przerwy, w której pracownicy będą mogli szybko odpocząć i oderwać się od skoncentrowanej pracy.

Artystyczna przestrzeń kreatywna

Nieco wcześniej wspomnieliśmy o kreatywnym układzie pomieszczeń i ten jest tego doskonałym przykładem. Ten typ układu jest inspirowany warsztatem malarskim lub poddaszem. Pomyśl o długich biurkach, tablicach interaktywnych, stołkach lub sofach i wielu kolorowych dziełach sztuki na ścianach, które inspirują do pomysłów, kreatywnego myślenia i rozwiązań. Wykorzystaj miejskie meble biurowe, aby nadać tej aranżacji styl nowojorskiego artysty.

Generator Pomysłów

Wiele z naszych aranżacji dotyczy innowacji i pomysłów, a przecież o to właśnie chodzi w produktywności. Ten układ jest kolejnym, który z pewnością zbliży do siebie Twoich pracowników. Znajdują się w nim miejsca spotkań z nowoczesnymi stołami konferencyjnymi, ale są to miejsca typu "drop in", tzn. nie trzeba ich rezerwować i służą do burzy mózgów lub szybkich rozmów o pomysłach.
Do prywatnych rozmów można wykorzystać ekrany lub kabiny, ale ogólnie panuje tu otwarta i innowacyjna atmosfera. Meble biurowe do pracy zespołowej będą prawdopodobnie stanowić centralny element całego układu.

Naturalnie jasna przestrzeń

Wszyscy wiemy, że naturalne światło doskonale wpływa na koncentrację i nastrój, więc tego typu aranżacja ma to na uwadze. Mnóstwo otwartych okien, syntetyczne światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego i być może lustra odbijające światło. Można też pomyśleć o szklanych biurkach, które będą odbijać jeszcze więcej światła i sprawią, że poczujesz się jaśniej. Należy jednak uważać przy podejmowaniu decyzji o umiejscowieniu siedzeń biurowych, aby nie powodować nadmiernego oślepiania osób siedzących w danym miejscu. Jest to dobry wybór dla małych biur.

To tylko kilka pomysłów, które możesz rozważyć, ale tak naprawdę wszystko zależy od Twojego biura i przestrzeni, jaką dysponujesz, jeśli chodzi o sposób, w jaki to zrobisz. Pomysły te mają na celu dostarczenie inspiracji i pomóc w wyborze najlepszych mebli komercyjnych, które mogą być potrzebne do osiągnięcia celu.

Oczywiście jedną z najważniejszych rzeczy, które należy zrobić przed wprowadzeniem zmian w układzie biura, jest rozmowa z pracownikami. To właśnie oni będą pracować w biurze i mogą mieć kilka przydatnych pomysłów, które można wziąć pod uwagę. Ponadto rozmowa z pracownikami o nadchodzących zmianach pomoże im poczuć się bardziej docenianymi i wysłuchanymi.

Przestrzeń ta może dotyczyć wydajności, ale jest to miejsce, w którym pracownicy będą pracować przez cały dzień pracy.
Oznacza to, że musi być wygodna i musi być pełna designerskich biurek biurowych i innych rozwiązań, które sprawią, że stanie się ona pomocna, wygodna oraz atrakcyjna i przyjemna.

Wnioski

Kiedy już wprowadzisz zmianę lub zmiany w aranżacji biura, jak możesz sprawdzić, czy ta zmiana działa, czy nie?
Chodzi o monitorowanie wielu różnych rzeczy, ale przede wszystkim morale i ponowne pytanie o opinie. Wspomnieliśmy już, że ważne jest, aby rozmawiać z pracownikami o zmianach i włączać ich w proces podejmowania decyzji, ale pytanie ich o to, jak się sprawy mają i uwzględnianie wszelkich zmian, które mogą wymagać wprowadzenia z ich punktu widzenia, jest niezwykle istotne. Może to oznaczać rozważenie nowego planu ustawienia biurek, a może zmianę rozwiązań w zakresie przechowywania w biurze, aby usprawnić cały proces. Niezależnie od sugestii, upewnij się, że ich wysłuchasz i pozwolisz im wpłynąć na decyzję, czy nowy układ jest dla Ciebie odpowiedni, czy nie.

Niekoniecznie trzeba inwestować ogromne ilości gotówki przy zmianie układu, a może się okazać, że można wykorzystać meble, które już masz, i dokupić kilka dodatkowych elementów tu i tam. Meble modułowe to również świetny pomysł, ponieważ można je z łatwością przemieszczać, a gdy nie są używane, można je łatwo przechowywać. Pomimo elastyczności, są one również zaskakująco trwałe, więc jednocześnie zapewniają wysoką efektywność kosztową.

Rozplanowanie przestrzeni biurowej ma bezpośredni wpływ na wydajność pracy. Jeśli aranżacja jest źle przemyślana, będzie to miejsce trudne do pracy, nieprzyjemne i nie będzie zachęcać pracowników do jak najlepszego wykonywania swoich obowiązków ani do przekraczania granic. W takim przypadku pracownicy będą wykonywać tylko minimum swoich obowiązków, aż w końcu będą mogli wrócić do domu. To nie jest obraz produktywnej przestrzeni.
Skupienie się na tym, co można zmienić i jak to wpłynie na produktywność, dostarczy wielu informacji i pomoże podjąć właściwe decyzje, zamiast wyrzucać pieniądze na pomysł, który po prostu nie sprawdzi się w danej przestrzeni.

Czas i planowanie stanowią istotną część tego procesu.

Dziękujemy za lekturę!

Autor

Robert Górecki

Projektant przestrzeni biurowych.

To może Cię zainteresować