Polecamy...

Ostateczny przewodnik po motywacji w miejscu pracy

22 lipca 2022

 • Czym jest motywacja i dlaczego potrzebujemy jej w miejscu pracy?
 • Jak motywacja i morale są ze sobą powiązane?
 • Czym jest samomotywacja i czym się różni?
 • Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna - jakie są różnice?
 • 5 najważniejszych czynników wpływających na motywację w miejscu pracy
 • 6 sposobów na zwiększenie motywacji w miejscu pracy
 • Czy sposób zaprojektowania biura może mieć wpływ na motywację?
 • 7 terapii motywacyjnych, które można stosować w miejscu pracy
 • Jak mierzyć motywację w miejscu pracy?
 • Podsumowanie

Jeśli chcesz osiągnąć wyniki w miejscu pracy, zarówno jako pracownik, jak i pracodawca, musisz skupić się na kilku różnych aspektach. Jednym z nich jest motywacja.

Bez motywacji w miejscu pracy, Twój biznes upadnie. To naprawdę takie proste. Jeśli nie zmuszasz się do zrobienia czegoś, to albo nie zrobisz tego wcale, albo zrobisz minimum. Jasne, że minimum może być zdatne, ale od kiedy to "zdatne" jest wystarczające?

Najważniejsze jest to, że jeśli chcesz, aby Twoja firma rosła, stawała się coraz bardziej dochodowa z roku na rok i jeśli chcesz mieć zestaw szczęśliwych i produktywnych pracowników, motywacja i morale to dwa najważniejsze składniki w przepisie.

Oczywiście motywacja pochodzi z wewnątrz, ale istnieją elementy zewnętrzne, które mogą wpływać na to, czy czujesz potrzebę motywacji, czy nie. Na przykład, jeśli pracujesz w ciemnym i ponurym biurze, prawdopodobnie nie będziesz czuł się zmotywowany, aby popchnąć się do osiągnięcia swojego potencjału i ciężko pracować dla firmy. W takim przypadku projekt biura obniży poziom morale i spowoduje, że wrócisz do robienia tego, co wystarczy, aby przeżyć.

Z drugiej strony, jeśli stworzysz projekt biura, który jest wypełniony innowacyjnymi meblami biurowymi, jasnymi kolorami i nowoczesną atmosferą, pracownicy mogą być bardziej skłonni do tego, aby faktycznie chcieć być w biurze na co dzień, czując się zmotywowanym do osiągnięcia swoich celów i terminów.

Chociaż nie wszystko sprowadza się do sposobu, w jaki zaprojektujesz swoje biuro, to z pewnością odgrywa to pewną rolę.

W całym tym przewodnika, będziemy mówić o różnych aspektach, które mogą wpływać na motywację w miejscu pracy, a także o tym, jak poprawić motywację w miejscu pracy. Na koniec powinieneś być uzbrojony w całą wiedzę, której potrzebujesz, aby zwiększyć poziom motywacji w Twoim biurze i być może również w sobie.

Czym jest motywacja i dlaczego potrzebujemy jej szczególnie w miejscu pracy?

Aby zrozumieć korzyści płynące z motywacji w miejscu pracy, musisz najpierw wiedzieć, czym ona dokładnie jest z definicji.

Motywacja jest jednym z tych słów, które wiesz, co oznaczają w praktyce, ale kiedy przychodzi do zdefiniowania ich słowami, robi się to trochę trudne. Według Wikipedii, motywację można zdefiniować w następujący sposób:

"Motywacja to doświadczenie pragnienia lub awersji".

Zasadniczo, jeśli czegoś pożądasz lub po prostu chcesz czegoś, będziesz zmotywowany do cięższej pracy, aby to zdobyć. Jeśli desperacko nie chcesz czegoś, będziesz zmotywowany, aby tego uniknąć lub upewnić się, że to się nie stanie. Oznacza to, że motywacja ma swoją subiektywną i obiektywną stronę.

Sprawdź tę infografikę, która nakreśla motywację nieco jaśniej.

Źródło - https://visual.ly/community/infographic/business/incblot-motivation-infographic

Dlaczego więc potrzebujemy motywacji w miejscu pracy?

Jeśli możesz stworzyć poczucie pragnienia dla pracowników, aby chcieli coś osiągnąć, np. wysoki poziom morale w biurze, który przyciąga wszystkich razem w zespole, będą oni wtedy pracować razem, aby osiągnąć wspólny cel. Musisz stworzyć to pragnienie, aby osiągnąć ten cel, a jest wiele sposobów, aby to zrobić. Trochę później w przewodnika, przedstawimy kilka sposobów na zwiększenie poziomu motywacji w miejscu pracy, ale na razie teraz, po prostu ugruntujmy jej znaczenie w twoim umyśle.

Jednym z przykładów może być konkurs, np. jeśli trafisz w cel, otrzymasz premię. Jest to duży motywator, ponieważ większość ludzi przyzna, że w jakimś stopniu motywują ich pieniądze.

Kiedy wszyscy w biurze są zmotywowani do ciężkiej pracy, wydajność rośnie. Produktywność równa się rentowności, a cały ten obraz oznacza wzrost biznesu z roku na rok. Jednak gdy nikt nie czuje się zmotywowany i każdy robi po prostu minimum, wszystko będzie statyczne, być może po prostu wiążąc koniec z końcem i "dając sobie radę".

W świecie biznesu, "przetrwanie" nie wystarczy!

Jak motywacja i morale są ze sobą powiązane?

Aby czerpać korzyści z motywacji w miejscu pracy, należy zrozumieć ścisły związek pomiędzy morale a motywacją.

Kiedy morale są niskie, wydajność również jest niska. Dzieje się tak po prostu dlatego, że kiedy nie czujesz miłości do czegoś, nie pracujesz tak ciężko, jak powinieneś.

Jest to cecha ludzka i dotyczy nas wszystkich.

Na przykład, jeśli masz słabe zarządzanie w swoim biurze i nigdy nie jesteś pewien, jaka jest twoja rola w pracy, pracujesz w mylącym środowisku. Kiedy budzisz się rano, gotowy do pracy, zamiast czuć się optymistycznie i cieszyć się na widok swoich kolegów przy biurkach, czując się pełnym pomysłów przy stołach w sali konferencyjnej, zaczniesz bać się chodzić do pracy. Będziesz się czuł raczej niezmotywowany niż zmotywowany.

Kiedy pracownicy nie czują się słuchani słuchani, kiedy dostają za dużo pracy, nierealistyczne terminy gdy konflikty w biurze są na porządku dziennym i gdy cały wystrój biura jest przygnębiający i niewygodny, morale również będzie niskie. Z drugiej strony, kiedy traktujesz pracowników jak ludzi, którymi są, słuchając ich, ceniąc ich opinie, pytając o sugestie, zapewniając im komfortowe środowisko pracy, oferując w razie potrzeby opcje ergonomicznych mebli i skupiając się na dobrym samopoczuciu, obraz jest zupełnie odwrotny.

Motywacja jest z tym związana, ponieważ w naturalny sposób pojawia się, kiedy ludzie czują się dobrze w sytuacji, w której się znajdują. Z punktu widzenia psychologii miejsca pracy, zrozumienie ścisłego związku pomiędzy tymi dwoma elementami jest kluczowe.

Pomyśl o sytuacjach, w których sam się znalazłeś. Jeśli czułeś się dobrze w danej sytuacji, czułeś, że do niej należysz, że jesteś doceniany i cieszyłeś się czasem, który tam spędziłeś, czy czułeś się zmotywowany, aby dobrze wykonać rzeczy, które musiałeś zrobić w tej sytuacji? Oczywiście, że tak. To naturalna kolej rzeczy, gdy czujesz się doceniany, masz wysokie morale i pewność siebie.

Kiedy patrzysz na to w ten sposób, możesz kategorycznie stwierdzić, że istnieje bardzo jasny i zdecydowany związek pomiędzy motywacją w miejscu pracy a wydajnością biura.

Czym jest samomotywacja i czym się różni?

Do tej pory do tej pory, skupiliśmy się na motywacji w miejscu pracy, ale co z samomotywacją? Jak to się ma do tego?

Coraz więcej firm oferuje elastyczne formy pracy, takie jak praca w domu lub nawet praca zdalna z odległego zakątka świata. W takim przypadku, aby cokolwiek osiągnąć, potrzebna jest samomotywacja.

Jednym z największych wyzwań związanych z pracą zdalną lub pracą w domu jest to, że musisz się zmotywować do wykonania swojej pracy. Kiedy nie ma wokół ciebie nikogo, kto zapewniłby, że robisz to, co powinieneś robić, ani żadnego menedżera, który co jakiś czas przechodziłby obok twojego biurowego fotela, aby sprawdzić, co robisz, bardzo łatwo jest zrobić coś innego.

W takim przypadku musisz polegać na samomotywacji, aby cały układ działał. Bez niej będziesz ponosił porażki, nie dotrzymywał terminów, a w najgorszym wypadku najgorszym scenariusz, może nawet stracić pracę w wyniku.

Sprawdź ten film TED talk, który daje więcej informacji o samomotywacji.

Jak więc możesz sięgnąć głęboko i znaleźć w sobie motywację?

 • Miej w pobliżu pozytywną afirmację, aby utrzymać swój umysł w pozytywnym stanie
 • Regularnie przypominaj sobie, dlaczego musisz robić to, co robisz
 • Podziel swoją pracę na mniejsze, mniejsze kawałki. To zawsze jest lepsze niż próba skupienia się na dużym zadaniu, a następnie rozpoczęcie prokrastynacji, ponieważ wydaje się ono zbyt duże do wykonania
 • Stwórz przyjemne i wygodne środowisko pracy
 • Upewnij się, że masz regularne przerwy. Możesz spróbować techniki zarządzania czasem, takiej jak technika Pomodoro, która skupia się na 25 minutach solidnej koncentracji, z 5 minutami przerwy w cyklu.
 • Dawaj sobie drobne nagrody, gdy osiągniesz wyznaczony cel

Chociaż stosowanie opóźnionej gratyfikacji, np. dawanie sobie nagrody, nie jest najzdrowszym sposobem motywowania się, to jednak działa! Jeśli stwierdzisz, że najlepiej reagujesz na system oparty na nagrodach, upewnij się, że wybierasz zdrowe nagrody, takie jak smakołyk na wynos raz w tygodniu, a nie raz dziennie!

Mówiąc wprost, bez dużej dawki własnej motywacji, elastyczna praca, w szczególności, nie powiedzie się. Jeśli jednak uda Ci się sięgnąć głęboko i znaleźć metody motywacyjne, które zadziałają w Twoim przypadku, może się okazać, że nowa metoda pracy to najlepszy ruch, jaki kiedykolwiek wykonałeś.

Oczywiście, nadal musisz używać samomotywacji w ramach zwykłej pracy, ale nie da się zaprzeczyć, że kiedy pracujesz zdalnie lub z domu, będziesz musiał kopać jeszcze głębiej niż gdybyś był w zwykłym współczesnym biurze, jeśli chodzi o robienie tego, co musisz robić.

Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna - jakie są różnice?

Jeśli prowadzisz własne badania nad motywacją w miejscu pracy, z pewnością szybko znajdziesz dwa specyficzne terminy - motywacja zewnętrzna i wewnętrzna.

Brzmią one dość myląco, więc przełammy je i porozmawiajmy o tym, co naprawdę oznaczają.

 • Motywacja wewnętrzna oznacza, że robisz coś, ponieważ wynik jest dla Ciebie nagrodą, np. robisz to dla siebie.
 • Motywacja zewnętrzna oznacza, że robisz coś, ponieważ szukasz nagrody lub chcesz uniknąć złej informacji zwrotnej lub nawet kary

Oczywiście z tej definicji możemy powiedzieć, że motywacja wewnętrzna jest najzdrowszym typem.

Sprawdź tę infografikę, która mówi o elementach obu typów motywacji.

Źródło - https://blossomedcherry.com/what-is-intrinsic-motivation/

Dobrym przykładem motywacji zewnętrznej, która w pewnym sensie jest całkiem zdrowa, jest sytuacja, gdy jesteś w miejscu pracy, ciężko pracujesz przy nowoczesnych stołach zarządu i wiesz, że jeśli wykonasz konkretne duże zadanie, zostaniesz nagrodzony premią na koniec roku.

To jest motywacja zewnętrzna, ponieważ motywacja jest napędzana przez chęć bycia nagrodzonym przez pracodawcę w kategoriach pieniężnych. Oczywiście, motywacja wewnętrzna może mieć czystsze cechy motywacyjne, ale jeśli chodzi o miejsce pracy, jednym z głównych elementów, które sprawiają, że tam jesteśmy, jest motywacja finansowa.

Dlatego jednym ze sposobów, w jaki firmy mogą wpływać na motywację w miejscu pracy, gdy ryzykuje się duże kontrakty i kamienie milowe, jest zaoferowanie nagrody pieniężnej lub opcji awansu na koniec. Może to pobudzić elementy rywalizacji w pracownikach i sprawić, że dodatkowa motywacja znajdzie się na pierwszym planie. W takim przypadku należy zachować ostrożność, jednak, że nie spowoduje to konfliktu między członkami zespołu, którzy mogą próbować konkurować ze sobą w celu osiągnięcia nagrody.

Podczas gdy motywacja, w ogólności, jest rzeczą dobrą, ma też ciemną stronę, którą należy ostrożnie zarządzać. Jeśli chodzi o motywację wewnętrzną i zewnętrzną w miejscu pracy, to z pewnością jest to bardzo prawdziwe stwierdzenie.

Top 5 czynników wpływających na motywację w miejscu pracy

Aby dowiedzieć się, jak można zwiększyć motywację w miejscu pracy, należy najpierw poznać główne czynniki, które mają na nią wpływ. Uzbrajając się w tę wiedzę, jako pracodawca, możesz mieć pewność, że trafisz we właściwe miejsca na biurku i nie przeoczysz czegoś, co może stanowić różnicę między motywacją i produktywnością, a zupełnie przeciwnym obrazem.

Mając to na uwadze, top 5 czynników, które wpływają na motywację w miejscu pracy są:

 1. Pensja i świadczenia pieniężne - W pewnym sposoby, wszyscy jesteśmy motywowani przez pieniądze, po prostu dlatego, że jesteśmy ludźmi i potrzebujemy gotówki, aby żyć. Mając to na uwadze, jednym z największych, jeśli nie największym, motywatorem w miejscu pracy jest uczciwe lub dobre wynagrodzenie i świadczenia pieniężne, takie jak premie, o których wspomnieliśmy wcześniej. Na przykład, jeśli oferujesz pracownikom nadgodziny za półtora godziny, istnieje bardzo duża szansa, że pracownicy będą zmotywowani do pracy w dodatkowych godzinach, być może nawet w weekendy, dla tej nagrody. Jest to zewnętrzny rodzaj motywacji, który działa w obie strony.
 2. Uznanie osiągnięć i pochwały - Jeśli nie udzielasz pochwał, gdy są one należne i nie uznajesz osiągnięć swoich pracowników, szybko zauważysz, że morale jest na niskim poziomie. W rezultacie pracownicy nie będą czuli się zmotywowani do ciężkiej pracy i wymyślania nowych pomysłów, ponieważ wiedzą, że nie zostaną wysłuchani ani uznani. Z drugiej strony, jeśli mówisz "dziękuję", gdy jest to konieczne, dajesz uznanie za dobrze wykonaną pracę i słuchasz sugestii i opinii, zauważysz, że w rezultacie motywacja jest znacznie wyższa. udzielane kiedy należy
 3. Solidne i pozytywne relacje z koleg ami - Posiadanie silnych i pozytywnych relacji z kolegami sprawia, że czas spędzony przy biurku projektanta jest o wiele przyjemniejszy. Jest to również prawdopodobne, aby być motywatorem, aby wstać z łóżka i iść do pracy zbyt ponieważ szczęśliwe środowisko pracy jest o wiele bardziej przyjemne niż wtedy, gdy po prostu nie dogadujesz się z sąsiadami z biura i zawsze masz konflikty i związane z nimi problemy.
 4. Standard zarządzania i to, jak traktują swoich pracowników - Słabe zarządzanie jest związane z wieloma złymi wynikami w miejscu pracy, a motywacja jest z pewnością jednym z nich. Dlaczego miałbyś być zmotywowany do ciężkiej pracy dla menedżera, który nigdy nie mówi "dziękuję", który wydaje się nie wiedzieć, co robi, który nie traktuje cię jak człowieka i nigdy nie jest obecny w biurze? Nie będziesz! Z drugiej strony, jeśli lubisz i szanujesz swojego kierownika, to jest bardziej prawdopodobne, że będziesz zmotywowany do ciężkiej pracy dla niego.
 5. Ogólna kultura miejsca pracy i to, czy pracownicy zgadzają się z tym, co reprezentuje firma - Etyka biznesowa i sposób, w jaki firma się zachowuje, ma ogromny wpływ na motywację w miejscu pracy. Upewnij się, że skupiasz się na byciu przyjaznym dla środowiska, że cenisz sobie równość, różnorodność i inkluzywność oraz że zawsze jesteś otwarty i uczciwy, będzie oznaczać, że Twoi pracownicy będą bardziej zmotywowani do cięższej pracy dla Ciebie. Jeśli nie zgadzają się z tym, co robisz, nie będą dla ciebie ciężko pracować i prawdopodobnie w końcu odejdą.

6 sposobów na zwiększenie motywacji w miejscu pracy

Jak więc możesz zwiększyć motywację w miejscu pracy i w rezultacie oczekiwać większej produktywności i rentowności?

Zobacz ten film, aby poznać kilka pomysłów, zanim przejdziemy do szczegółów.

Nieco później porozmawiamy o teoriach motywacyjnych w miejscu pracy, które mogą być wykorzystane do zwiększenia poziomu motywacji w Twoim biurze, ale na razie skupmy się na łatwiejszych taktykach, które szybko przyniosą duże rezultaty.

 1. Uznanie dla dobrej pracy - Czasami zwykłe "dziękuję" i "dobra robota" może być ogromnym motywatorem. Czujesz się dobrze ze sobą, z ciepłym blaskiem w wyniku pochwały, którą właśnie otrzymałeś. W rezultacie będziesz zmotywowany, aby zrobić więcej i pracować ciężej. Oczywiście nie oznacza to, że pracodawcy powinni mówić "dobra robota" za każdą drobnostkę, ale kiedy pracownik zrobi coś szczególnie wartego pochwały, upewnij się, że udzielasz jej swobodnie.
 2. Upewnij się, że cele są osiągalne - wyznaczanie dużych celów i terminów jest przytłaczające i może mieć odwrotny wpływ na motywację w miejscu pracy. Jeśli masz do wykonania ogromne zadanie, zbyt łatwo możesz zwlekać i odkładać je na później, ponieważ nie masz pojęcia, od czego zacząć. To może sprawić, że poczujesz się przygnębiony i zmartwiony, co ma duży wpływ na motywację. Zamiast tego wyznaczaj sobie cele, które możesz osiągnąć. Przełam się większe większe zadania podziel na mniejsze kamienie milowe i świętuj osiągnięcie każdego z nich. To zmotywuje Ciebie i resztę Twoich współpracowników do kontynuowania działań w celu ukończenia większego zadania.
 3. Pamiętaj, aby zatrzymać się i spojrzeć - Po ukończeniu małego kamienia milowego, a może raz w tygodniu, zatrzymaj się i powąchaj kwiaty! Spójrz na to, co osiągnąłeś i uczcij to. Pracodawcy mogą włączyć to do cotygodniowych spotkań, być może kupując każdemu kawę za dobry tydzień pracy. Takie małe rzeczy mają ogromny wpływ na motywację i produktywność, a także są po prostu miłym gestem. co osiągnąłeś
 4. Unikaj negatywnego nastroju w przestrzeni biurowej - negatywna atmosfera w biurze nie będzie miejscem motywacji i szczęścia. Unikaj negatywnych wibracji, skupiając się na pozytywności zamiast tego. Jako pracodawca uważaj na język, którego używasz i unikaj negatywnych skojarzeń. Jako pracownicy, być może spróbuj użyć pozytywnych afirmacji, aby utrzymać swoje nastawienie w górę, a nie w dół. To z pewnością wpłynie na Twoją motywację w miejscu pracy w dobry sposób.
 5. Pamiętaj o regularnych przerw ach - Pracodawcy muszą zapewnić pracownikom wygodne miejsce, do którego mogą się udać podczas przerw i zachęcać ich do regularnego robienia przerw. Są one dalekie od efektu przeciwnego do zamierzonego i oferują szybki pitstop oraz czas na naładowanie i odświeżenie umysłu i ciała. Warto pomyśleć o przestrzeniach do odpoczynku i jasnych, kreatywnych miejscach. Można nawet zapewnić miejsce na zewnątrz, z ogrzewaniem w razie potrzeby w chłodniejszych miesiącach. Świeże powietrze i naturalne światło są znane świeże powietrze i naturalne światło są znane jako czynniki zwiększające produktywność i poprawiające nastrój.
 6. Pamiętaj o dzieleniu się ogólnym obrazem sytuacji - Pracodawcy muszą informować swoich pracowników o tym, co dzieje się w firmie i nie mogą niczego ukrywać. Kiedy menedżerowie nie są otwarci i szczerzy wobec swoich pracowników, pojawia się poczucie braku zaufania i zamieszania. Może to negatywnie wpływać na morale, powodować niepokój i w rezultacie motywację. Zamiast tego, utrzymuj wszystkich na bieżąco z tym, jak się sprawy mają i co się dzieje z firmą. Upewnij się, że raczej pytasz niż mówisz, i zawsze szukaj sugestii i opinii, traktując je poważnie.

Czy sposób, w jaki zostało zaprojektowane Twoje biuro może wpłynąć na motywację?

Oczywiście, że może!

Wspomnieliśmy nieco wcześniej, że jeśli biuro jest ciemne i przygnębiająceto nastrój w biurze będzie dokładnie taki sam. Nikt prawdopodobnie nie będzie czuł się zmotywowany i pełen pozytywnej energii w takiej sytuacji!

Bądź pewien, że stworzysz biuro, które jest inspirujące i motywujące, stosując się do tych wskazówek:

 • Upewnij się, że biurka biurowe są rozmieszczone wystarczająco daleko od siebie, aby nikt nie przewracał się na siebie i każdy miał wystarczająco dużo przestrzeni osobistej, aby czuć się komfortowo
 • Unikaj odblasków z okien i górnych świateł
 • Zwróć uwagę na ergonomiczne krzesła, które można spersonalizować i dostosować do każdej osoby
 • Pomyśl o dodaniu roślin i innych naturalnych elementów, które podniosą morale i produktywność
 • Upewnij się, że do biura dociera wystarczająca ilość naturalnego światła i świeżego powietrza, aby uniknąć wrażenia ciemności i duszności.
 • Przyjrzyj się kolorom biura i postaw na kreatywne kolory, takie jak niebieski, żółty lub zielony.
 • Jeśli masz centralną drukarkę lub jednostki przechowywania biura, upewnij się, że są one umieszczone w rozsądnym obszarze, a nie w drodze, lub w miejscu, gdzie pracownicy muszą wstać i przejść zbyt daleko, aby znaleźć to, czego potrzebują

Poprzez zapewnienie, że współczesny projekt biura jest świeży i nowoczesny, z dużą ilością świeżego powietrza i naturalnego światła, stworzysz przestrzeń, która jest przyjemna do pracy. To samo w sobie jest dużym motywatorem i może popchnąć Twoich pracowników do osiągnięcia więcej, zamiast czuć się sfrustrowanym i w niskim nastroju w wyniku tego, jak biuro jest zaprojektowane.

7 Terapii motywacyjnych, które możesz wykorzystać w miejscu pracy

Istnieje kilka terapii motywacyjnych w miejscu pracy, które możesz wykorzystać na swoją korzyść, zarówno jako pracodawca, jak i pracownik. Główne z nich to:

 1. Teoria Hierarchii Potrzeb Maslowa
 2. Teoria motywacji Herzberga
 3. Teoria potrzeb McClellanda
 4. Teoria uczestnictwa McGregora
 5. Teoria Urwicka
 6. Teoria Argyrisa
 7. Teoria oczekiwań Vrooma

Przyjrzyjmy się pokrótce każdej z nich po kolei.

Teoria hierarchii potrzeb Maslowa

Jest to z pewnością jedna z najbardziej popularnych teorii, która skupia się na ludzkich potrzebach, które są umieszczone w hierarchii, uszeregowane od niskich do wysokich, działając w górę. Są to potrzeby psychologiczne, bezpieczeństwa, społeczne, szacunku i samorealizacji. Po zaspokojeniu pierwszej potrzeby, Maslow mówi, że kolejny stopień w górę musi być zaspokojony, przed osiągnięciem samorealizacji na szczycie.

Teoria motywacji Herzberga

Teoria motywacji Herzberga w miejscu pracy jest kolejną bardzo popularną, o której warto się dowiedzieć.

Sprawdź ten film, który wyjaśnia tę czasami skomplikowaną teorię nieco jaśniej.

Teoria potrzeb McClellanda

W tej szczególnej teorii motywacji, McClelland skupia się na trzech konkretnych obszarach potrzeb - osiągnięciach, władzy, przynależności. Uważał, że są to trzy obszary, które najbardziej motywują nas w miejscu pracy.

Teoria uczestnictwa McGregora

W tej konkretnej teorii uważa się, że istnieją dwa typy ludzi - X i Y. X lubią pracować bardzo mało i potrzebują być kierowani w miejscu pracy. Typy Y lubią odpowiedzialność i same kierują swoimi osiągnięciami. Określając, do której grupy należy dany pracownik, można dostosować sposób interakcji w celu podniesienia morale.

Teoria Urwicka

Teoria Urwicka stanowi rozwinięcie powyższej teorii McGregora i mówi o tym, że jednostki muszą mieć dobrze zdefiniowane cele, aby być zmotywowane w swojej roli, a także wiedzieć, w jaki sposób te cele pozwolą im osiągnąć osobistą satysfakcję. W ten sposób motywujesz ludzi do realizacji zadań, ponieważ wiedzą, co jest dla nich ważne i mają jasność co do wszystkiego.

Teoria Argyrisa

Ta szczególna teoria skupia się na jakości zarządzania w organizacji i na tym, jak wpływa ona na motywację w miejscu pracy.

Teoria oczekiwań Vrooma

Ta teoria może być dość trudna do zrozumienia, ale jest bardzo przydatna, kiedy już się ją zrozumie. Sprawdź tę infografikę, która wyjaśnia tę teorię nieco jaśniej.

Źródło - https://www.ifioque.com/miscellaneous/Vroom's_Expectancy_Theory

Możesz nie być pewien, w jaki sposób te konkretne teorie mogą pomóc Ci nauczyć się, jak poprawić motywację w miejscu pracy, ale studiowanie różnych teorii pomoże Ci zrozumieć, jak ludzie myślą i działają w różnych sytuacjach. Częścią bycia menedżerem jest zrozumienie psychologicznej i emocjonalnej strony swoich pracowników. Dzięki poznaniu tych konkretnych teorii możesz dotrzeć do prawdziwej, wewnętrznej głębi swoich pracowników i w ten sposób nauczyć się motywować ich w naturalny i prawdziwy sposób.

Jak mierzyć motywację w miejscu pracy

Nauka mierzenia motywacji w miejscu pracy może być trudna, ponieważ nie jest to coś, co można zobaczyć na własne oczy lub poczuć. Motywacja jest niewidzialna, ale jest bardzo silną siłą.

Jeśli chcesz mieć pewność, że poziom motywacji w Twoim biurze jest wysoki i że jesteś w stanie przełożyć go na dodatkową produktywność, warto spróbować zastosować kilka różnych technik pomiaru. Chociaż żadna z nich nie jest niezawodna, ponieważ polega na tym, że pracownicy są w stanie mówić o tym, jak się czują i jak bardzo są zmotywowani, metody, o których teraz powiemy, dadzą ci wyobrażenie o tym, jak zmotywowani są twoi pracownicy, gdy siedzą przy biurkach.

 • Przeprowadzaj okresowe ankiety wśród pracowników - Być może dwa razy w roku przeprowadzaj anonimową ankietę wśród pracowników i zadaj kilka pytań dotyczących poziomu motywacji. Fakt, że te ankiety nie są imienne oznacza, że pracownicy mogą czuć się bardziej zdolni do mówienia o tym, jak naprawdę się czują. Będziesz mógł również zidentyfikować wszelkie specyficzne lub potencjalne problemy, z których mogłeś nie zdawać sobie sprawy.
 • Przyjrzyj się poziomowi zachorowań - Możesz się wiele nauczyć z liczby dni chorobowych, które biorą Twoi pracownicy i powodów, dla których są chorzy. Jeśli masz wysoki poziom stresu, depresji i niepokoju powodów absencji, naprawdę trzeba spojrzeć na przyczyny i zbadać, czy biuro ustawić lub coś o swojej działalności jest głównym powodem. Zbadanie tej kwestii da Ci kilka wskazówek, dlaczego może brakować motywacji.
 • Poziomy produktywności - Jeśli poziom produktywności jest wysoki, pracownicy są zmotywowani. Jeśli poziom produktywności jest niski, oznacza to, że motywacja jest niska. Jest to prawdopodobnie najłatwiejszy sposób na stwierdzenie, czy problem istnieje, czy nie, ale nie da Ci to konkretnego pomiaru. W takim przypadku użyj produktywności jako punktu wyjścia.

Pamiętaj, aby okresowo przeglądać te metody w poszukiwaniu trendów, zarówno wzrostowych, jak i spadkowych. Pozwoli Ci to zbadać, czy metody, które wdrażasz, wpływają na motywację w pozytywny sposób, czy nie.

Podsumowanie

Motywacja jest trudnym tematem do zbadania, ponieważ nie jest to coś, co można dokładnie zobaczyć lub zmierzyć. Jak już wspomnieliśmy, nauka mierzenia motywacji jest niezwykle trudna, ale jeśli przyjrzysz się uważnie, będziesz w stanie stwierdzić, kiedy motywacja w miejscu pracy jest niska lub wysoka.

Motywowanie pracowników tak naprawdę sprowadza się do traktowania ich z szacunkiem, na który zasługują. Jeśli to zrobisz i jeśli zaoferujesz im wystarczające zachęty do wykonania pracy, jest bardzo mała szansa, że motywacja będzie niska. Jeśli jednak masz negatywne środowisko pracy, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że poziom motywacji będzie niski, co spowoduje niską produktywność i niską rentowność na koniec dnia.

Autor

Robert Górecki

Projektant przestrzeni biurowych.

To może Cię zainteresować